Projekt realizowany przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie

   
   

DigitalizacjaOd 2007 roku czytelnicy BUW mogą korzystać z części jego zasobów niezależnie od godzin otwarcia budynku Biblioteki, dzięki bibliotece cyfrowej e-bUW. Biblioteka ta udostępnia każdemu zainteresowanemu czytelnikowi pełne teksty starannie wyselekcjonowanych publikacji, możliwe do przeczytania online przez przeglądarkę www. Poszczególne publikacje umieszczane w e-bUW są uporządkowane i opisane tak, aby ułatwić ich wyszukiwanie, a informacje o nich można znaleźć także poprzez katalog on-line bibliotek UW i katalog NUKAT.

Projekt NUKAT - AUTOSTRADA INFORMACJI CYFROWEJ umożliwi umieszczenie w e-bUW najcenniejszych czasopism ze zbiorów BUW. Skanowaniu poddajemy czasopisma wydawane od końca XVIII wieku do pierwszych dziesięcioleci wieku XX. Najwięcej jest w tym zbiorze tytułów XIX-wiecznych, w tym pełne ciągi popularnych dzienników: „Kuriera Warszawskiego” i „Gazety Warszawskiej”. Papierowe oryginały tych tytułów są już bardzo kruche i zniszczone.

Trzy miliony skanów wykonane z tej kolekcji, zostaną przetworzone do formatu DjVu i poddane procesowi OCR, co umożliwi przeszukiwanie ich pełnych tekstów. Publikacje cyfrowe sporządzone w kolejnym etapie będą dostępne on-line. W trakcie dodatkowych prac będziemy uzupełniać ew. luki w ciągach czasopism tak, aby użytkownik e-bUW dostał najpełniejszą możliwą informację.

Obecnie (koniec 2011 r.) w cyfrowej bibliotece UW można korzystać z ponad 93 tysięcy publikacji — książek, czasopism, jak również pocztówek. Od maja 2007 roku zasoby e-bUW odwiedzono już ponad 4,5 miliona razy.

Dodatkowo w projekcie zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt komputerowy (komputery i serwery dużej mocy), dzięki któremu łatwiejsze będzie gromadzenie i udostępnianie plików cyfrowych.

 

innow_gosp
hinc_omnia nukat karo e_buw

logo_unii_napis_lewa