Projekt realizowany przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie

   
   

ScalanieNUKAT

Na czym polega scalanie? Chodzi o przeniesienie tego, co jest w katalogu online biblioteki biorącej udział w projekcie do katalogu centralnego tak, by inne biblioteki mogły ów opis kopiować. W katalogu centralnym pojawia się jednocześnie informacja o lokalizacji danej książki czy periodyku. Scalaniem zajmuje się NUKAT – specjalnie stworzona do tego celu jednostka BUW. NUKAT stowrzył specjalne narzędzia, umożliwiające scalanie, które będą dostępone dla innych bibliotek również po zakończeniu projektu.

NUKAT to po prostu katalog centralny. Siadasz przed komputerem, w wyszukiwarce na stronie http://www.nukat.edu.pl wpisujesz tytuł potrzebnej książki lub czasopisma, wciskasz enter i otrzymujesz informację, które biblioteki naukowe w Polsce udostępniają wybraną publikację.

W katalogu NUKAT znajdziesz opisy zarówno nowych, jak i starszych publikacji, a przede wszystkim opisy publikacji wpływających do zbiorów bibliotek na bieżąco. Są to głównie książki i czasopisma, ale także filmy, nagrania audio, mapy, druki muzyczne, stare druki, plakaty, multimedia i dokumenty dostępne on-line. W NUKAT, klikając na nazwę wybranej biblioteki, zajrzysz do jej katalogu i zobaczysz, czy wybrana publikacja jest w danym momencie dostępna.

NUKAT ułatwia też życie bibliotekarzom. Dzięki niemu opis każdej książki wystarczy sporządzić tylko raz. Wprowadzony do bazy NUKAT może być wykorzystany dowolną liczbę razy. Gdy biblioteka pobierze opis do swojej bazy, na końcu tego opisu w bazie NUKAT pojawia się nazwa tej biblioteki.

Od 2002 roku w katalogu znalazło się już prawie 1,5 mln opisów publikacji. Do budowy bazy NUKAT wciąż przystępują kolejne biblioteki. W ramach projektu AIC do bazy NUKAT zostaną przejęte opisy publikacji z katalogów 30 największych polskich bibliotek naukowych. W wyniku tych prac zawartość bazy NUKAT wzrośnie o ok. 600 tys. nowych opisów bibliograficznych, a liczba symboli/linków do katalogów lokalnych w opisach NUKAT wzrośnie do ok. 9 mln. Informacje o poszczególnych działaniach znajdziesz tutaj.

innow_gosp
hinc_omnia nukat karo e_buw

logo_unii_napis_lewa