dentysta

W Gazecie Warszawskiej z XVIII wieku znaleźliśmy bardzo ciekawe ogłoszenie. Sprawdzone sposoby na chore zęby, jak i na „inne” przypadłości. Jeśli boisz się wizyty u dentysty nie czytaj tej ciekawostki. Uwaga! Poniższy tekst możemy bez uszczerbku na sumieniu polecić tylko osobom o mocnych nerwach i zdrowych zębach! ;)

Gazeta Warszawska, nr 31 z dnia 19.04.1775 (ostatnia strona)

Kunst –Mistrz Cafatta podaie do wiadomości. Iż każdemu, ktokolwiek zęby ma zpruchniałe, lub kawałki w dziąsłach pozostałe, których nikt wydobyć nie może, byle się do niego udał, albo iemu do siebie przyiść kazał, wszelką pomoc obiecuie. Czyści i chędoży zęby jak naypiękniey. Ma mineralny proszek, od którego zęby bieleią. Osobom, które zapalenie w ustach , lub szkorbut maią, daie oppiat, w którym umoczywszy pióro, dziąsła dwa razy na dzień smarować, a w pół godziny czystą wodą usta  wypłókać. Tenże Oppiat  umacnia słabe zęby, i uzdrawia dziąsła, skutku iego w krótkim czasie uznać będzie można. Ma spirytus, od którego dwie kropli z ręki pod nos pociągnąwszy, bolenie zębów i głowy ustanie. Inny spirytus, którego wlawszy dwie lub trzy krople na troszkę bawełny w ząb boleiący włożyć, a zaraz boleści ustaną. (…).

Gazeta Warszawska

.