Projekt realizowany przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie

   
   

Polska bandera

Nazwy Błyskawica, Burza, Wicher kojarzą się oczywiście ze zjawiskami meteorologicznymi. Ale każdy Polak kojarzy również te nazwy z polskimi okrętami. Polska flota wojenna w okresie międzywojnia była jedną z najnowocześniejszych na świecie.Przeglądając stare gazety można znaleźć zdjęcia - niemych świadków, świetności naszej floty.

Zdjęcia okrętów ORP Błyskawica, ORP Burza oraz ORP Wicher znaleźliśmy w gazecie Posiew z 1935 i 1936 (nr43) roku. W tej chwili ten numer czeka jeszcze na publikację ale możesz skorzystać z innych zbiorów znajdujących się w e-bUW .

ORP Błyskawica

ORP Błyskawica – niszczyciel typu Grom wprowadzony do służby Marynarki Wojennej w 1937 roku. Od 1976 roku pełniący rolę okrętu-muzeum (zastąpił w tej roli ORP „Burza”). Do wybuchu II wojny światowej jeden z najszybszych i najnowocześniejszych niszczycieli świata. Jest jednostką bliźniaczą ORP „Grom”. Jedyny ocalały polski okręt zbudowany przed wojną, najstarszy na świecie wciąż istniejący niszczyciel oraz jedyna istniejąca jednostka koalicji antyhitlerowskiej, która walczyła od pierwszego do ostatniego dnia wojny.

Wikipedia

ORP Burza

ORP Burza – polski niszczyciel, jednostka bliźniacza ORP "Wicher", zbudowany na bazie francuskiej serii kontrtorpedowców Bourrasque (Simoun).Służbę na morzu ORP "Burza" rozpoczął w 1932 roku.Podczas wojny okręt pływał w konwojach atlantyckich.W 1946 przekazany Royal Navy.

Wikipedia

ORP Wicher

ORP Wicher − polski niszczyciel (według nomenklatury okresu dwudziestolecia międzywojennego kontrtorpedowiec, z franc. contre-torpilleur) w służbie w Marynarce Wojennej od 1930 roku, pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. W latach międzywojennych pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców, odwiedzając wiele zagranicznych portów z kurtuazyjnymi wizytami. Jako jedyny z polskich okrętów swojej klasy uczestniczył w początkowej fazie kampanii wrześniowej, 3 września 1939 roku został zatopiony przez niemieckie samoloty.

Wikipedia

 

innow_gosp
hinc_omnia nukat karo e_buw

logo_unii_napis_lewa